За матеріалами книги А.Ліпіна, А.Саніна і Є.Зінченко
"Ветеринарний довідник. Традиційні
і нетрадиційні методи лікування котів "

Пам'ятайте, що киці не можуть самі поскаржитися на своє самопочуття, тому їх здоров'я - у ваших руках. Ви повинні уважно стежити за своєю твариною, і при найперших ознаках нездужання, зміни зовнішнього вигляду або поведінки перевіряти, чи не захворіла кішка. Будь-яке відхилення від нормальної поведінки є причиною для занепокоєння. Якщо в нормі ваша кішка тримається незалежно, а тут раптом шукає контакту з вами і не відходить від вас ні на крок або, навпаки, цілий день не покидає свого місця, то спробуйте з'ясувати, що сталося. Несподівана агресивність завжди спокійної і поступливої кішки може бути викликана болем, температурою, струсом мозку, інфекцією, пораненням голови, судомами, діабетичним кризом,
що вимагає медичного втручання.

Кілька слів про те, як виглядає здорова тварина. У здорової кішки відмінний апетит, гладенька шерсть, холодна і волога мочка носа (під час сну вона може бути сухою і теплою), слизові оболонки рожеві і помірно вологі. Ознаками здоров'я тварини є також бадьорість і рухливість. Важливими критеріями оцінки стану здоров'я служать температура, пульс і частота дихання.

Зазвичай нормальною у кішок вважається температура від 38 до 39 градусів Цельсія (у маленьких кошенят - до 39,6). Підйом температури понад 40°С може свідчити про початок патологічного процесу. Хоча температурна реакція часто є показником природної резистентності, або реактивності організму, різке її підвищення до 41°С найчастіше служить сигналом про необхідність термінового лікування. Але не слід також забувати, що температура тіла тварини підвищується при хвилюванні і переляку, після фізичного навантаження, а також у жарку погоду, при отруєнні, після електрошоку або через гіперфункції щитовидної залози. Згідно з дослідженнями, проведеними у США, найбільш частими причинами виникнення лихоманки є: інфекційні захворювання (40%), онкологія (20%), системні захворювання (20%), інші захворювання (10%), ідіопатична лихоманка (10%). Запам'ятайте або краще запишіть нормальну температуру тіла своєї кішки в стані спокою.

Пульс відображає частоту і ритм серцебиття, а також силу поштовхів серцевого м'яза. У спокійному стані частота пульсу у здорової кішки коливається від 110 до 150 ударів на хвилину. У великих кішок і тварин, що ведуть більш спокійний спосіб життя, серцебиття уповільнене. Прискореним пульс буває при підвищенні температури, при запальних процесах, фізичних навантаженнях, при збудженні, страху і при спекотній погоді. У кошенят і кішок дрібних порід частота пульсу може досягати 200 ударів на хвилину, у котів пульс рідший, ніж у кішок. Порахуйте і запишіть частоту пульсу вашої кішки в стані спокою - це в майбутньому допоможе вам визначити, чи змінилася його частота в тій чи іншій ситуації. Досить прорахувати число поштовхів за 15 секунд, а потім помножити отримане значення на 4.

Частоту дихання кішки зручно визначати по рухах грудної клітки, черевної стінки або крил носа. У нормі вона становить від 20 до 30 дихальних рухів на хвилину. Кошенята і молоді тварини, у яких обмін речовин активніший, ніж у дорослих, дихають частіше, ніж дорослі кішки, а самки дихають частіше, ніж самці. Крім того, вагітні кішки або ті, що годують кошенят, дихають з більшою частотою, ніж у нормі. На частоту дихання впливають також розміри і генетичні чинники: малі кішки дихають частіше великих, що пояснюється більш високим рівнем обміну речовин і відповідно - підвищеною тепловтратою.
Зміни в частоті дихання вашої кішки можуть бути викликані страхом, болем, шоком, захворюваннями респіраторної системи. Потрібно враховувати також, що дихання частішає в жарку погоду, при фізичному навантаженні, при збудженні кішки. Дихання здорової тварини після навантажень відновлюється за кілька хвилин. Утруднення дихання може бути викликане тепловим ударом або в окремих випадках нестачею кальцію в крові в період лактації у самок. Тварина може задихатися при серцевій недостатності, при запаленнях сечостатевої системи, а також при заковтуванні стороннього предмета.

При захворюванні поведінка кішки змінюється. Вона стає млявою, більше, ніж зазвичай, лежить, виглядає сумною, намагається сховатися в тихому затемненому місці, на заклик відгукується неохоче або ж, навпаки, надто збуджена, постійно переміщається по квартирі, жалібно нявкає або проявляє агресію. Рухи можуть стати незграбними, координація їх порушується. Ознаками початку захворювання служать також швидка стомлюваність, порушення апетиту, безсоння або навпаки - підвищена сонливість.

Шерсть стає скуйовдженою, тьмяніє, може спостерігатися підвищена линька, зміна кольору (жовтушність)
або еластичності шкіри.
У хворої кішки спостерігаються виділення (гнійні, слизові та ін.) з носа, очей, рота та інших органів. Безбарвні виділення можуть бути свідченням анемії, жовтуваті - говорити про пошкодження печінки, криваві виділення вказують на серйозні інфекції або отруєння, блакитні - на серцеву недостатність або порушення в роботі кровоносної системи.
У хворої кішки можуть спостерігатися різні виділення з очей (прозорі, гнійні, слизові та ін.), Прищурювання і сльозотеча можуть  свідчити про біль в оці, при ряді захворювань спостерігається жовтушність слизової оболонки, запалення повік. При кон'юнктивіті, отруєннях та у деяких інших випадках очі іноді напівзакриті третім віком.

Носове дзеркальце (мочка носа) сухе, постійно тепле (ознака підвищеної температури), шкіра з тріщинами, слизово-гнійні виділення з ніздрів, утворення сухих кірочок, побіліла мочка (ознака анемії).

Що стосується ротової порожнини, то може спостерігатися підвищена слинотеча, відзначається неприємний запах з рота, ясен, а  язик покритий нальотом або виразками. Слизові оболонки рота, повік - бліді, синюшні або жовтушні.

Травлення також може порушуватися. Діяльність шлунково-кишкового тракту змінена: відзначаються блювота, пронос, запор, хвороблива дефекація, скупчення газів у кишечнику. В калових масах з'являються сторонні предмети (шерсть, глисти та ін.). Краплі крові в фекаліях також вказують на серйозну внутрішню патологію - як правило, на кровотечу в товстому кишечнику. Про шлункову кровотечу, або кровотечу в передньому відділі кишечника свідчить дьогтеподібний кал темного, майже чорного, кольору. Освітлені фекалії служать ознакою захворювання печінки (недолік жовчі та ін.). Пінисті фекалії - показник бактеріальної інфекції.

З боку сечостатевої системи можуть відзначатися такі відхилення: підвищене сечовиділення, нетримання сечі, відсутність сечовипускання, болючість під час спорожнення сечового міхура, зміна кольору (в нормі сеча жовта) і кількості сечі, неприємний запах, слизисто-гнійні виділення зі статевих органів, згорблена спина, хворобливість в області попереку. Про те, що у кішки виникли проблеми з нирками, може свідчити також солодкуватий запах з рота. Хворобами, що утрудняють сечовипускання і проходження їжі, можуть бути пухлина, гіпертрофія простати, геморой і цистит.

Дихання стає частим або, навпаки, рідким і обережним (при хворобливості), з'являються хрипи, сопіння, кашель, задишка. Задишка у кішки може бути викликана підвищеним фізичним навантаженням, астмою, запаленням або емфіземою легенів, які є у свою чергу наслідком отруєння.
Утруднене дихання спостерігають при плевриті, серцевій недостатності, анемії, серцевих глистах.
У старих кішок ознакою серцевої недостатності може бути кашель.

Лімфатична система. Збільшені розміри лімфатичних вузлів, як правило, свідчать про наявність запального процесу. Найчастіше в цей процес залучені підщелепні лімфовузли, тому вам слід навчитися знаходити їх і обмацувати.

Підвищена спрага може бути пов'язана з застудою, діабетом, водянкою, нирковою недостатністю, або хворобою нирок, а якщо до неї додається фізична слабкість і запах з пащі, то це, швидше за все, свідчить про уремію.

Блювота розвивається у відповідь на потрапляння в шлунок отруйних трав і взагалі при отруєннях, при глистова інвазії, поїздках в транспорті; блювота і наростаюча фізична слабкість у поєднанні з запором свідчать про непрохідність кишечника і про присутність в кишечнику чужорідного тіла.
Підвищене слиновиділення виникає при пошкодженні язика і порожнини рота, при попаданні чужорідного тіла в стравохід, при тепловому і сонячному ударі, при отруєннях і деяких хворобах печінки.
Воно також може бути симптомом такого страшного захворювання як сказ.
Жовтушність слизових може бути ознакою гепатиту, отруєння, лептоспірозу.

Температура тіла кішки, дихання, пульс змінюються, але зазначені ознаки захворювань, як правило, не виявляються всі одночасно: зазвичай найяскравіше буває виражена одна ознака, а інші супроводжують її (у тому чи іншому поєднанні). Про поліпшення самопочуття і про одужання кішки можна судити по зникненню всіх хворобливих проявів, характерних для того чи іншого захворювання.

Багато про що може розповісти і поза кішки. Здорова тварина відпочиває або спить у невимушеній позі, розпрямивши тулуб і витягнувши кінцівки. Хвора кішка приймає вимушену позу, що сприяє зниженню больових або будь-яких неприємних відчуттів. Зокрема, при захворюванні серця кішка стоїть, широко розставивши передні кінцівки - це полегшує дихання; пошкоджену кінцівку кішка утримує піднятою; при сечокам'яній хворобі можлива кульгавість на задні ноги зліва чи справа, відповідно хворий нирці і т.д.

Перераховані вище ознаки проявляються різною мірою, поєднання їх так само широко варіюється. Якщо щось у фізичному стані або поведінці кішки вселяє вам побоювання, зателефонуйте своєму ветлікарю або в найближчу ветеринарну клініку (намагайтеся, щоб ці телефони завжди були під рукою або на видному місці). Можливо, телефонної консультації виявиться достатньо для надання допомоги вашому вихованцеві.

Надання першої допомоги

Пам'ятайте: мета надання будь-якої першої допомоги полягає перш за все в тому, щоб неодмінно зберегти життя вашій кішці. Подальша увага має бути приділена тому, щоб запобігти можливим іншим негативним наслідкам захворювання, нещасного випадку або травми. Необхідно також пам'ятати, що кішки істоти сильні, норовливі, і не люблять, коли над ними чинять насильство, навіть, якщо це робиться їм на благо і для порятунку життя. Чинячи опір і вириваючись, кішка може нанести серйозні травми зубами і кігтями людям, які прагнуть надати їй першу допомогу. Щоб цього уникнути, кішку необхідно надійно зафіксувати, а це вимагає певних умінь і навичок.
Ви повинні навчитися не тільки правильному поводженню з хворою кішкою, а й вмінню оперативно оцінити обстановку, щоб при необхідності якомога швидше транспортувати постраждалу тварину до ветеринара для надання професійної допомоги.

Що робити в першу чергу? Якщо кішку спіткало нещастя, перш за все уважно огляньте тварину. Це дуже важливо для прийняття правильного рішення по наданню долікарської допомоги.
Ви повинні вміти: своєчасно і правильно зупинити кровотечу, зробити кішці штучне дихання, обробити рани, накласти пов'язку, шину, викликати блювоту, зробити ін'єкцію, доставити хвору або травмовану тварину до ветлікаря.
Щоб правильно визначити ступінь серйозності захворювання або травми у вашої кішки, потрібно знати, як правильно її обстежити. Природно, що хвора тварина може бути незадоволений тим, що її турбують, тому не забувайте заохотити її при огляді улюбленими ласощами.
Причини травматичних ушкоджень можуть бути найрізноманітнішими, зокрема до них можуть призвести і порушення правил домашнього утримання кішок. Нещасні випадки можуть статися в будь-який час року, в будь-якому віці тварини, незалежно від статі і породної приналежності.
    Травми стаються з твариною несподівано, тому власнику її важливо не розгубитися в ситуації, що склалася і вміло надати першу долікарську допомогу потерпілій кішці.
   
    До травматичних пошкоджень відносять рани, кровотечі, забої, струс мозку, переломи, падіння з висоти, відмороження, опіки, панарицій, укуси інших тварин, сонячний і тепловий удари, попадання у стравохід сторонніх предметів, а також отруєння.
   
Хірургічні захворювання у кішок найчастіше виникають внаслідок різних травм, особливо механічних. Молоді тварини у більшості випадків наносять собі ушкодження в результаті властивої їм грайливості, неосмислених рухів, заковтування неїстівних твердих предметів тощо.
    З віком, а також у зв'язку з "тепличними" умовами утримання у кішки можуть виникати захворювання кісток і суглобів дегенеративно-деструктивного характеру.
    Первинно-асептичні процеси особливо при несвоєчасній допомозі, є факторами, що сприяють розвитку хірургічної інфекції.
    Які ж найпоширеніші хірургічні захворювання? Які рекомендації щодо їх профілактики й лікування?

Багато речовин та лікарських препаратів, що використовуються для лікування людей, краще виключити (або застосовувати лише в крайніх випадках, за життєвими показаннями), оскільки їх використання у кішок може викликати ефект, протилежний очікуваному, що становить загрозу для здоров'я і життя тварин. Зокрема, такий звичний і "нешкідливий" препарат як аспірин, зважаючи на особливості фармакокінетики у цього виду тварин, може викликати у кішки серйозне отруєння і навіть призвести до летального результату (у крайньому випадку, можна давати кішці дитячий аспірин через день). Те саме можна сказати і щодо но-шпи, що може викликати у кішки параліч задніх кінцівок. Парадоксально, але морфін, що притуплює біль у людей, навпаки, підсилює сприйнятливість до болю кішок, а серотонін, що підвищує тиск у собак, знижує тиск у кішок. Кішкам також протипоказані нестероїдні протизапальні засоби (напроксен, парацетамол, фенілбутазон), деякі антибіотики (особливо - тетрациклін), розчинні сульфаніламіди (таблетовані сульфаніламіди давати можна) і аміноглікозиди (Е.В.Дубровіна, 2000). Ось список ліків, які краще виключити (крім тих випадків, коли виникає необхідність застосування за життєвими показаннями): анальгін, аспірин, бензилбензоат, валеріана, йод, левамізол, нафталін, но-шпа, парацетамол (панадол, тіленол), хлорка (не можна застосовувати її для дезінфекції приміщення, де міститься кішка)
До небезпечних наслідків можуть призвести також заспокійливі та снодійні засоби, здатні викликати у кішок серцеву аритмію та тахікардію, глибокий сон і навіть кому. Небезпеку становить також багато рослин, скуштувавши які, кішка може отруїтися (див. На нашому сайті "Безпека кішки").
Здоров'я Вашого кота.
Надання першої допомоги

У наш час є дуже багато хороших ветеринарних лікарів, які обстежать Вашого котика і призначать правильне лікування.
Але господареві потрібно навчитися відрізняти хвору кішку від здорової, щоб вчасно звернутися до такого фахівця і зуміти надати тварині першу посильну допомогу, а також правильно викласти ветеринарному лікареві симптоми,
з яких почалося захворювання.

© 2012 ROYAL JOY   All rights reserved
При копіюванні будь-яких матеріалів активне пряме посилання на наш сайт обов'язкове.

абиссинские котята, абиссинский котёнок купить,  абиссинские кошки, питомник абиссинских кошек, абиссины, абиссинский котёнок, абиссинская кошка, абиссинский кот, продажа абиссинских котят, питомники абиссинских кошек, абиссинский котенок Киев Украина, фотографии абиссинских кошек, фото абиссинских котят, окрас абиссинских кошек, стоимость абиссинского котёнка, абиссинский котёнок цена, Royal Joy,  royaljoy, кошки абиссинской породы, котята абиссинской породы, родословная, стандарт  абиссинской кошки, характеристика абиссинской кошки
абісинські кошенята, абісинське кошеня купити, абісинські кішки, абісинські коти, розплідник абісинських котів, абісини, абісинське кошеня, абісинська кішка, абісинський кіт, продаж абісинських кошенят, розплідники абісинських котів, абісинське кошеня Київ Україна, фото абісинських котів, фото абісинських кошенят, забарвлення абісинських котів, вартість абісинського кошеняти, абісинське кошеня ціна, кішки абісинської породи, кошенята абісинської породи, родовід, стандарт абісинської кішки, характеристика абісинської кішки